logotyp
  • image 40
  • image 41
  • image 42
  • image 43
  • image 44

Závěrečná slavnost Příběhů našich sousedů

Účastníci projektu

Před velikonočními prázdninami, 27. března 2024, se uskutečnila ve velvarské Záložně slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů z našeho regionu.

V podání žáků naší školy, ZŠ V. Havla z Kralup nad Vltavou, ZŠ Velvary a ZŠ Karla Hašlera z Libčic nad Vltavou a Gymnázia Antonína Dvořáka z Kralup n. Vltavou tak ožila historie 20. století. Během zajímavých prezentací žáci představili četným divákům pět zajímavých příběhů, v nichž ožily životní příběhy a osudy pamětníků, které si jednotlivé týmy samy zvolily.

Žáci výsledky svého půlročního bádání zdokumentovali nejrůznějšími způsoby – komiksem, audioreportáží a děti z naší školy dokonce animovaným filmem. 

Pro závěrečnou slavnost si týmy připravily nejrůznější formy prezentace. Naše šestičlenná skupina z devátých ročníků svou prezentaci oživila dvěma tanečními vystoupeními. Náš místní rodák, Václav Klofát, byl tak divákům představen velmi netradičně, vtipně a nápaditě. Troufáme si tvrdit, že naše vystoupení bylo nejzdařilejší ze všech a děti si právem zasloužily nejdelší potlesk a následné uznání diváků i odborné poroty, která vyzdvihla originalitu provedení, nápaditost, snahu a sehranost týmu a zájem o historii.

Závěrečná slavnost však byla jen závěrečnou třešničkou na dortu vzdělávacího žákovského dokumentaristického projektu organizace Post Bellum, kdy žáci za pomoci svých učitelů ve svém volném čase pátrají po osudech pamětníků války a komunistického režimu. Absolvují řadu mediálních workshopů, návštěvy archivů a dalších míst spojených s pamětníkem, bádají na internetu a několikrát se setkají s pamětníkem, kde probíhá audio i video nahrávání všech rozhovorů. Příběh dále týmy zpracují do audio, video nebo psané reportáže. Výsledky svého bádání prezentují veřejnosti při závěrečné slavnosti nebo na stránkách Kralupsko (2023/2024) – Příběhy našich sousedů (pribehynasichsousedu.cz).

A jaké dovednosti a znalosti žáci díky zapojení do projektu získali? Vedli rozhovor s pamětníkem oral-historickou metodou, orientovali se v dějinách 20. století se zřetelem k pamětnickému příběhu, vyhledávali, třídili a analyzovali informace, pracovali s technikou (nahrávací zařízení, videokamera, nástroje pro střih,…), pracovali v týmu a přijali zodpovědnost za společné dílo. Osvojili si tvůrčí psaní i prezentační dovednosti.

Zapojení do projektu mělo smysl, což všichni členové týmů dobře chápali a na své výsledné dílo mohou být právem hrdi.

Děkuji svému týmu složenému z žáků 9. A a 9. B (Jítě Eclerové, Róze Holadové, Nikče Javůrkové, Pepovi Majerčákovi, Jakubu Mikotovi a Filipu Ušákovi) za obrovské pracovní nasazení a skvěle odvedené dílo 

Mgr. Jana Majerčáková,

koordinátorka Příběhů našich sousedů na škole

Zpět na hlavní výpis

VERNISÁŽ 14.
>>


Den školníka
V úterý 26. 9. 2023 jsme se zapojili do projektu Hrdé školy >>


Exkurze 4.B -
V Městském muzeu v Kralupech nad Vltavou se děti na celé >>


AKTUÁLNĚ

2. ABC v divadle S+H

clanek
Ve čtvrtek 13. 6. 2024 navštívily druháci Divadlo Spejbla a Hurvínka v pražských Dejvicích. Pro...

Dějepisná exkurze do Žďáru

clanek
Žďár nad Sázavou není jen ŽĎAS, průmyslové srdce Vysočiny, nebo světoznámá taška síťovka Vavřín...

NÁSTĚNKA

Classroom

Bakaláři

Jídelní lístek

Měřící stanice

Měřící stanice prachových částic – informace o aktuálním stavu
Základní škola Veltrusy, příspěvková organizace

Opletalova 493, Veltrusy 27746

skola.veltrusy@seznam.cz

315 781 188 – základní škola

604 367 351– školní družina I.,II.odd.
737 402 469 - ŠD III. odd.
733 206 630 - ŠD IV. odd.
733 211 134 - ŠD V. odd.
733 207 472 - ŠD VI. odd.

315 781 230, 736 629 489 – školní jídelna

Domů - Základní škola Veltrusy
Domů - Základní škola Veltrusy
Škola Veltrusy
Družina a klub škola Veltrusy
Jídelna Škola Veltrusy
Logo ZŠ

Created by © 2020 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy