logotyp

Rodino, vyprávěj

Plakátek k projektu Rodino, vyprávěj v ZŠ Veltrusy - 100 let Československa

Naše škola se v letošním roce 2017 zapojila do soutěže 100 LET ČESKOSLOVENSKA V NAŠÍ ŠKOLE – RODINO, VYPRÁVĚJ!, která je součástí soutěžního projektu Národního muzea a Slovenského národního muzea organizovaného u příležitosti výročí naší republiky, které připadá na následující školní rok.

Úkolem žáků osmých a devátých ročníků je zapátrat v šuplících a skříních rodičů, prarodičů, příbuzných či známých, kteří zažili dobu Československa, a nalézt zajímavé předměty, jejichž příběhy by rozhodně neměly zůstat utajeny a zapomenuty. Cílem projektu je odhalit jejich minulost a osudy majitelů, které budou prezentovány na výstavě, kterou naše škola uspořádá v měsíci lednu ve výstavní síni Ladislava Čepeláka ve Veltrusích.

Projekt, který bude probíhat během celého prvního pololetí, přiblíží žákům moderní dějiny našeho státu a připomene významné okamžiky historie našich zemí. Důležitou součástí projektu bude navázání kontaktů se svými příbuznými, pátrání po zajímavých předmětech, které nás běžně obklopují, nebo takových které mají pro své majitele velký význam, a seznámit se s příběhem předmětu a příběhem jeho majitele odehrávajícím se v období Československa. 

Díky projektu si žáci vyzkouší nové metody práce – metodu orální historie (navázání mezigeneračního rozhovoru), metodu konstruktivistické pedagogiky a metodu badatelsky orientovaného vyučování a objektového učení.

Plakát k projektu

Mgr. Jana Majerčáková, vyučující dějepisu 

 

VERNISÁŽ VÝSTAVY „RODINO, VYPRÁVĚJ!“

V pondělí 29. 1. 2018 se uskutečnila vernisáž výstavy „Rodino, vyprávěj! 100 let Československa v naší škole.“

Výstavu jsme zahájili vskutku důstojně – koncertem žáků naší školy. Nejprve vystoupili nejmladší žáci se zobcovými flétnami, kteří navštěvují soukromou školu paní učitelky Váňové. Následovali starší a nejstarší žáci, kteří navštěvují ZUŠ v Kralupech nad Vltavou a jsou již zkušenými a ostřílenými hudebníky. 

Účast na vernisáži byla hojná. Mezi hosty byli i zástupci Města Veltrusy, včetně pana starosty Filipa Voláka.  

Výstava bude nadále přístupna ve Výstavní síni Ladislava Čepeláka Města Veltrusy až do 16. března 2018. Neváhejte a přijďte se podívat na výsledek téměř půlročního snažení nejstarších žáků školy, kteří shromažďovali předměty, které mají pro jejich rodinné příslušníky zvláštní význam a hodnotu. Nedílnou součástí projektu bylo hlavně navázání mezigeneračního rozhovoru a hledání zapomenutých příběhů těchto rodinných pokladů.

Na závěr si dovoluji poděkovat všem organizátorům výstavy, hlavně paní učitelce Gabriele Váchové, dále paní učitelkám Ladě Jirounkové, Janě Nešlehové a Kamile Hlaváčkové. 

Mgr. Jana Majerčáková,  iniciátorka projektu Rodino, vyprávěj!

Zpět na hlavní výpis

NÁSTĚNKA

Classroom

Bakaláři

Jídelní lístek

Měřící stanice

Měřící stanice prachových částic – informace o aktuálním stavu
Základní škola Veltrusy, příspěvková organizace

Opletalova 493, Veltrusy 27746

skola.veltrusy@seznam.cz

315 781 188 – základní škola

604 367 351– školní družina I.,II.odd.
737 402 469 - ŠD III. odd.
733 206 630 - ŠD IV. odd.
733 211 134 - ŠD V. odd.
733 207 472 - ŠD VI. odd.

315 781 230, 736 629 489 – školní jídelna

Domů - Základní škola Veltrusy
Domů - Základní škola Veltrusy

Created by © 2020 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy