logotyp
  • image 40
  • image 41
  • image 42
  • image 43
  • image 44

PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ

Naše škola se již podruhé zapojila do projektu Příběhy našich sousedů, který pracuje pro Paměť národa, společnosti Post Bellum.
Šestičlenný tým žáků z devátých ročníků si vyhlédl pamětníka, který během několika návštěv dětem odvypráví svůj celoživotní příběh. Děti vše nahrávají, pořizují audio i video záznam a celý audio záznam předají společnosti Paměť národa k dalšímu zpracování a archivování. Samy si pak z vyprávění pamětníka vyberou to, co je nejvíce zaujme, a tento příběh dále zpracují buď ve formě audio nahrávek a odvysílají ho v Českém rozhlase, nebo ve formě video reportáže či animace. Vše bude zveřejněno na webových stránkách Příběhů našich sousedů.
Naše děti si zvolily pamětníka Václava Klofáta z Veltrus. Jeho příběh zpracují ve formě animace, s čímž je nejvíce práce a je to nejsložitější možné zpracování pro Příběhy našich sousedů. Děti již mají všechny potřebné nahrávky, pilně sestavují scénář a pracují na tvorbě kulis a postav, které za pomoci odborníků z pražské Aeroškoly převedou v animovaný příběh.
Cílem projektu je zmapovat naši novodobou historii na základě osobních svědectví a zachovat
tyto příběhy pro další generace.
Projekt probíhá již několik let na celém území naší republiky a už poněkolikáté v regionu Kralupsko. Letos se z naší oblasti zapojilo 5 škol a celkem 6 týmů. Na konci března nás čeká závěrečná slavnost, na kterou budou pozvání zástupci společnosti Paměť národa, Příběhů našich sousedů, zástupci měst a škol a samozřejmě účastníci projektu, děti a pamětníci, a jejich rodinní příslušníci. Jednotlivé týmy předvedou, co během několika měsíců zjistily a vytvořily. Součástí projektu jsou i nejrůznější doprovodné akce, které jsou pro dětské účastníky připraveny za to, že této užitečné práci věnují zcela bezzištně spoustu volného času a osobního nasazení.
Minulý týden jsme se zúčastnili besedy v Městské knihovně v Praze, kde nám pamětník velvarského týmu vyprávěl o svém dědečkovi, Bedřichu Frittovi, který spolu s ostatními výtvarníky tajně pořizoval autentické obrazy terezínského ghetta a riskoval tím vlastní život. Výtvarníci nakonec byli prozrazeni a Bedřichův život vyhasl v koncentračním táboře Osvětim. Dnes jsou tyto unikátní obrázky k vidění v Terezíně a v židovských muzeích v Praze a v Berlíně.
Příští týden jedeme na další zajímavou exkurzi. Tentokrát budeme mít možnost navštívit Archiv bezpečnostních složek, kam se veřejnost běžně nedostane. Tuto příležitost mají za odměnu jen děti, které pracují pro Paměť národa.
Jsem ráda, že se na naší škole našel tým šikovných a odhodlaných dětí, kterým není minulost lhostejná, a jsou ochotny pracovat ve svém volnu nad rámec svých školních povinností.

Mgr. Jana Majerčáková,
koordinátorka projektu na škole

Zpět na hlavní výpis

VERNISÁŽ 14.
>>


Den školníka
V úterý 26. 9. 2023 jsme se zapojili do projektu Hrdé školy >>


Exkurze 4.B -
V Městském muzeu v Kralupech nad Vltavou se děti na celé >>


AKTUÁLNĚ

2. ABC v divadle S+H

clanek
Ve čtvrtek 13. 6. 2024 navštívily druháci Divadlo Spejbla a Hurvínka v pražských Dejvicích. Pro...

Dějepisná exkurze do Žďáru

clanek
Žďár nad Sázavou není jen ŽĎAS, průmyslové srdce Vysočiny, nebo světoznámá taška síťovka Vavřín...

NÁSTĚNKA

Classroom

Bakaláři

Jídelní lístek

Měřící stanice

Měřící stanice prachových částic – informace o aktuálním stavu
Základní škola Veltrusy, příspěvková organizace

Opletalova 493, Veltrusy 27746

skola.veltrusy@seznam.cz

315 781 188 – základní škola

604 367 351– školní družina I.,II.odd.
737 402 469 - ŠD III. odd.
733 206 630 - ŠD IV. odd.
733 211 134 - ŠD V. odd.
733 207 472 - ŠD VI. odd.

315 781 230, 736 629 489 – školní jídelna

Domů - Základní škola Veltrusy
Domů - Základní škola Veltrusy
Škola Veltrusy
Družina a klub škola Veltrusy
Jídelna Škola Veltrusy
Logo ZŠ

Created by © 2020 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy